Resultater:

Dagbogsnoter:

  • 19. juni 2021: 50-års jubilæumsløb i Søndersø - P1
  • 12. juni 2021: DSK i Rødby - P1
  • 5. juni 2021: SM i Roskilde - P1
  • 30. maj 2021: Marc tildeles mesterskabspokalen for 2020 ASK klubmesterskabet i klassen Cadett Mini
  • 29. maj 2021: Klubløb i Roskilde - P1
  • 22-23. maj 2021: Pinseløb i Rødby - P2
  • 1. maj 2021: SM i Korsør - P1
  • 18. april 2021: Klubløb i Korsør - P1
  • 27. marts 2021: 2-timers endurance løb for hold - P3
    -----------------------------------------------------------------------
  • 24. oktober 2020: Jyde Cup, Vojens
    Marc deltager i Cadett Mini
    Træning P7, Tidtagning 1 P2, Tidtagning 2 P3, Heat 1 P2, Heat 2 P3, Præfinale P2, Finale P4
  • 17. oktober 2020: ASK Klub- og venskabsløb
    Marc Deltager i Cadett Mini (9 deltagere) + Rotax Micro (5 deltagere)
    Træning 1 P2, Tidtagning P1, Heat 1 P1, Heat 2 P2 (fastest lap),
    Finale P2 (fastest lap)
    IMG_8579jpg

  • 3. oktober 2020: Sjællandsmesterskab 5. afd., Rødby
    Marc deltager i Cadett Mini (11 deltagere)
    Træning 1 P2, Træning 2 P2, Tidtagning P5, Heat 1 DNS, Heat 2 P5, Præfinale P5, Finale P4
    Over de 3 afviklede afdelinger opnår Marc 1154 point og dermed en samlet 4. pl. i Sjællandsmesterskabet.

  • 19.-20. september 2020: Danmarksmesterskab, Rødby
    Marc deltager i Cadett Mini
    Fredagstræning formiddag P1, fredagstræning eftermiddag P1,
    Lørdag Warmup 1 P1, Warmup 2 P1, Tidtagning P4, Heat 1 P5, Heat 2 P5
    Søndag Warmup 1 P2, Warmup 2 P3, Præfinale P5, Finale P6
  • 12. september 2020: Sjællandsmesterskab 4. afd., Barmosen
    Marc deltager i Cadett Mini (12 deltagere) + Rotax Micro (5 deltagere)
    Træning 1 P3, Træning 2 P3, Tidtagning P5, Heat 1 P5, Heat 2 P5, Præfinale P5, Finale P5
  • 29. august 2020: Sjællandsmesterskab 3. afd., Roskilde Racing Center
    Marc deltager i Gruppe 1: Cadett Mini (11 deltagere) + Rotax Micro (5 deltagere)
    (Wet): Træning 1 P5, Træning 2 P4, Tidtagning P4, Heat 1 P5, Heat 2 P4, Præfinale P4, Finale P4
    Da kørere fra Fyn og Jylland ikke optjener points i SM, opnår Marc efter denne afdeling en 3. pl. i pointstillingen for Sjællandsmesterskabet.
    regn 2jpg
  • 8. august 2020: ASK Klub- og venskabsløb
    Begge kørere deltager i Gruppe 1: Cadett Mini (8 deltagere) + Cadett Junior (17 deltagere)
    Marc:
    - Træning P1, Tidtagning P1, Heat 1 P1, Heat 2 P1, Finale P1
    Scott:
    - Træning P3, Tidtagning P5, Heat 1 P6, Heat 2 P5, Finale P6
    Marc PodieJPG
  • 31.- 1. august 2020: Rødby løb
    Fredag - træning:
    - Marc: P1 i Cadett Mini (10 deltagere)
    - Scott: P3 i Cadett Junior (4 deltagere)
    Lørdag - finale:
    - Marc: P3 i Cadett Mini (Gruppe 1: Cadett Mini (10 deltagere) + Rotax Micro)
    - Scott: P5 i Cadett Junior (Gruppe 2: Cadett Junior (6 deltagere) + Rotax Mini)
    Marc PodiumJPG

  • 3.-5. juli 2020: Rødby juli-løb - Marc deltager
    Fredag: Træning P3
    Lørdag: (Wet) Tidtagning P6, Heat 1 P6, Heat 2 P9, Finale P8
    Søndag: (Wet) Tidtagning P5, Heat 1 P6, Heat 2 P6, Finale P5
    sndag podiejpg
  • 26.-27. juni 2020:  SAK's sommerløb (Barmosen)
    Fredag - test:
    - Marc: P2 i Cadett Mini (P3 overall ud af 27)
    - Scott: P2 i Cadett Junior (P19 overall ud af 27)
    Lørdag - Sommerløb finale:
    - Marc: P6 i Cadett Mini (Gruppe 1: Cadett Mini + Rotax Micro)
    - Scott: DNF i Cadett Junior (Gruppe 2: Cadett Junior + Rotax Mini)
    P6jpg
  • 26. januar 2020: Marc deltager i BGK januar grand prix i Racehall CPH. Der blev kørt perfekt i hhv. tidtagning, kvali 1 og kvali 2, hvor Marc hentede 1. pladserne hjem. Men i finalen kørte den tildelte gokart nr. 79 ikke optimalt og manglede en del topfart ift. konkurrenterne. 
    Samlet køres en 3. plads hjem i A-finalen.IMG_3737jpeg